Madarak és fák napi tavaszi túra

Alsós beszámoló

Hagyományainkhoz híven minden évben megemlékezünk a Madarak, fák napjáról egy tavaszi túrával.  Célunk, hogy tanulóinkban kialakítsuk a természet szeretetét, felelősek legyenek környezetükért, az állatokért, növényekért.

Május 17-én, reggel nyolc órakor elindultunk az alsós tanulókkal az Erdei Szabadidőparkba. Már az is érdekes volt, hogy nem a megszokott útvonalon mentünk felfelé, hanem kanyargó kis utcákon, közökön keresztül. Az időjárás nem volt túl kegyes hozzánk, mert hideg szél fújt és borús volt az ég. Csak reménykedni tudtunk, hogy megússzuk eső nélkül. A háromnegyedórás séta után felértünk a parkba, ahol a szaletliben a gyerekek elfogyasztották a tízóraijukat. Ezután egy időre birtokba vették a parkot, a játszóteret, függőhidat, kötélcsúszdát. Megismerkedtek a wallisi feketeorrú bárányokkal, Fülöppel és Hildával és barátkoztak a nyuszikkal. Egy óra múlva összetereltük a nebulókat, hogy kezdetét vegye a Madarak, fák napi játék. Érdekes feladatokat állítottunk össze a kollégákkal. Volt madár puzzle, madaras, fás szólások, közmondások kiegészítése, találós kérdések, ügyességi játékok labdákkal, karikákkal. Utolsó programként a nagyobbak Csikhon Anikó néni irányításával számháborút játszottak a park erdejében. A hideg idő miatt a gyerekek előnyben részesítették a mozgásos játékokat, a pihenés, lazítás most nem volt jó választás.

Kellemesen elfáradva, élményekkel, ismeretekkel gazdagodva indultunk vissza az iskolába. Egészséges, tiszta környezetben tölthettük a délelőttöt, ahol mindenki talált kedvére való elfoglaltságot.

Köszönjük a lehetőséget az Erdei Szabadidőpark dolgozóinak, valamint a belépődíjak anyagi feltételeit a Diósjenői Iskolás Gyermekekért Alapítványnak, akik nélkül nem valósulhatott volna meg ez a csodálatos kirándulás.

Boros Szilárdné tanító néni

Felsős beszámoló

A madarak és fák napja a Föld napjának testvérünnepe, amelynek célja, hogy különböző rendezvényekkel a társadalom, különösen az ifjúság természetvédelem iránti elkötelezettségét elmélyítse.

A hagyomány immár több mint százéves. Megszervezésének közvetlen előzménye a „mezőgazdaságra hasznos madarak” védelme érdekében 1902-ben kötött párizsi egyezmény, mely után Chernel István ornitológus még ebben az évben megszervezte az első madarak és fák napját.

Iskolánkban is több évtizedes hagyománya van annak, hogy ezen a napon kirándulást, túrát, akadályversenyt szervezünk tanulóink számára. Az idei túránk inkább volt télies, hiszen a metsző hideg szél, a néha-néha szitáló eső bizony próbára tette a túrázókat és a kísérőiket is.

De mint tudjuk, a természetben nincs rossz idő, csak rosszul öltözött turista, ám szerencsére mindenki megbirkózott ezzel a kihívással. Kárpótlásul gyönyörködhettünk a tavaszi virágokban, a madarak énekében, a fák frissen felvett zöld ruhájában. Megcsodáltuk a Závozról elénk táruló panorámát, a Kun rét megannyi látványos növényét, a Gál-kút vizének tisztaságát.

De hogy még sokáig megmaradjon minden ember számára ez a páratlan kincs, álljon itt örök tanulságul Az erdő fohászának első sora: „ VÁNDOR, KI ELHALADSZ MELLETTEM, NE EMELJ RÁM KEZET!”

Józsa Csaba túravezető

Levente bácsi képeit itt lehet megtekinteni.

És itt is.

Vélemény, hozzászólás?

Az e-mail címet nem tesszük közzé. A kötelező mezőket * karakterrel jelöltük